NAUJAS AFRIKINIO KIAULIŲ MARO ŽIDINYS KĖDAINIŲ RAJONE – KRAKĖSE

6 m. ago admin 0

Savivaldybės lygio ekstremalioji situacija 2018 m. birželio 18 dieną buvo paskelbta Kėdainių rajono savivaldybės Josvainių, Dotnuvos, Kėdainių miesto, Krakių, Pelėdnagių ir Pernaravos seniūnijose, nustačius, kad Josvainių seniūnijos Svilių kaimo vieno ūkio kiaulės yra užkrėstos afrikiniu kiaulių maru. Visos 850 kiaulių buvo utilizuotos. Praėjus kelioms dienoms, birželio 25 dieną, afrikinis kiaulių maras nustatytas Krakėse, Krakių žemės ūkio bendrovės kiaulių ūkyje, kur laikoma 900 kiaulių.

Kėdainių valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas Alfonsas Genys, Ekstremaliosios situacijos operacijų vadovas, sakė, kad jau sekmadienį iš Krakių žemės ūkio bendrovės gauta žinia, kad krito viena paršavedė, o kitos dvi silpnos. Iškart nuvykus į vietą paimti mėginiai ir išvežti tirti dėl afrikinio kiaulių maro. Pirmadienį, birželio 25-ąją, iš Nacionalinio maisto ir veterinarijos vertinimo instituto Vilniuje gautas atsakymas, kad rastas kiaulių afrikinio maro užkratas.

Birželio 26 dieną židinio likvidavimo darbai buvo labai aktyvūs ir dienai baigiantis bus užbaigti. Kiaulės nugaišinamos ir išvežamos utilizuoti į BIOVAST gamyklą Rietave. Išgabenus visas 900 kiaulių, bus tvarkomi ir dezinfekuojami tvartai.

Šios dvi vietos − Josvainių ir Krakių seniūnijose − nėra tarpusavyje susijusios, t. y. tiesioginio kontakto nebūta, paršelių vieni iš kitų augintojai neįsigijo. Tikėtina, kad ir Svilių kaime, ir Krakių miestelyje kiaulės užsikrėtė nuo kraujasiurbių ar nuo graužikų.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos l. e. p. direktorius Mantas Staškevičius paskelbė kiaulių laikymo vietą, esančią Kėdainių r. sav. Krakių sen., Krakių mstl. afrikinio maro žindiniu. Aplink židinį esančios apsaugos ir priežiūros zonos, kuriose taikomi tam tikri afrikinio kiaulių maro kontrolės reikalavimai, nustatytos ne tik mūsų rajono Krakių, Dotnuvos, Gudžiūnų, Josvainių seniūnijų kaimai, bet ir Radviliškio, Raseinių rajonų kai kurie kaimai. Nurodyta Kėdainių, Radviliškio, Raseinių valstybinių maisto ir veterinarijos tarnyboms surašyti maro židinio apsaugos ir priežiūros zonose esančias kiaulių laikymo vietas ir jose esančias kiaules, kontroliuoti ir užtikrinti maro kontrolės nuostatų reikalavimų įgyvendinimą maro židinyje, apsaugos ir priežiūros zonose ir kt.

Kėdainių rajono savivaldybės ekstremaliųjų situacijų operacijų centro Visuomenės informavimo grupės vadovė
Rūta Švedienė