MODERNIOS MEDICINOS PASLAUGOS ĮSIBĖGĖS MIESTELIUOSE

5 m. ago admin 0

Mobilaus medicinos punkto teikiamoms paslaugoms įgaunant vis didesnį  pagreitį ir bendruomenėms aiškiau suvokiant savo poreikius Kėdainių rajono savivaldybės taryba galėjo priimti racionalų sprendimą – uždaryti praktiškai  nebeveikiančius medicinos punktus Kunionyse ir Miegėnuose. Kėdainių rajone liks 20 medicinos punktų. Negalintiems ar nenorintiems atvykti į artimiausias ambulatorijas, mobilios medicinos paslaugos bus teikiamos namuose.

Vienoks ar kitoks sprendimas buvo ieškomas ilgą laiką, nes abiejų medicinos punktų situacija buvo komplikuota dėl patalpų. Dar 2011 metais buvo svarstytos galimybės teikti medicinos paslaugas moderniau. Jau 2017 metais natūraliai buvo pastebėtas pacientų apsilankymų mažėjimas medicinos punktuose. Ir tik po ilgiau nei po 7 metų atsirado reali galimybė išspręsti įsisenėjusį klausimą. 2018 metais atnaujinus GMP skyriaus automobilių parką, vienas automobilis buvo paskirtas mobiliam medicinos punktui ant ratų. Šis automobilis su užrašu „Mobili pagalba“ pirmą kartą išvyko teikti pagalbos 2018 metų lapkričio mėnesį. Tokios paslaugos dabar teikiamos jau ilgiau nei 6 mėnesiai. Pageidavimą gauti paslaugas į namus išreiškė ir pačios bendruomenės.

Teiks modernias paslaugas ant ratų 

Mobilaus medicinos punkto pagrindinis tikslas – aplankyti tuos rajono gyventojus, kuriems sudėtinga nuvykti į artimiausią medicinos punktą ir suteikti jiems visas pirminės sveikatos priežiūros paslaugas, kurias jie gautų atvykę į gydymo įstaigą. Tačiau dar svarbiau kad automobilis su personalu pasiekia ir tuos žmonės, kurie turi specialių poreikių, sunkiai vaikšto ar visiškai guli ant patalo ir į medicinos punktą jie neina ir neateis.

Automobilis aprūpintas elektrokardiografu, gliukometru, pulsoksimetru bei visomis priemonėmis, reikalingomis pacientų apžiūrai ir tyrimų paėmimui. Mobiliaus medicinos punkto paslaugas teikianti slaugytoja, atvykusi pas bet kurį rajono gyventoją, gali paimti kraują tyrimams (ir gauti atsakymą tą pačią dieną po pietų), užrašyti elektrokardiogramą, pamatuoti kraujo spaudimą, suskaičiuoti pulsą, įvertinti arterinio kraujo prisotinimą deguonimi. Tai yra pagrindiniai dalykai, kurių reikia paciento sveikatos būklei įvertinti. Mobiliosioms paslaugoms skirtas automobilis yra tinkamas ir patogus tokiam darbui.

Dar reikia užsirašyti, kokių nusiskundimų turi pacientas, kaip jis toleruoja vaistus, kurie jam yra paskirti. Iškilus poreikiui Kunionių gyventojams arčiausiai veikia Josvainių ambulatorija, o Miegėnų gyventojams – Gudžiūnų.

Sudėtingu atveju reikia kviesti greitąją pagalbą

Gyventojai turi nepamiršti, kad ištikus rimtai sveikatos problemai, yra kviečiama greitoji medicinos pagalba. Šiandieniai rajono GMP automobiliai yra pakankamai nauji, puikiai aprūpinti šiuolaikine medicinos įranga, o svarbiausia, dirba puikiai paruošti specialistai, gebantys teikti kvalifikuotą skubią pagalbą. Esant būtinybei, medicinos punkto slaugytoja vis tiek kviestų greitąją pagalbą, nes ji tokių galimybių neturi, kokias turi GMP automobiliu atvykę medikai. Pirmąją pagalbą medicinos punkte jums suteikti gali, bet skubiai pagalbai, kuomet reikia gelbėti gyvybę, būtų kviečiama greitoji pagalba. Nekalbama apie tuos atvejus, kai reikia gaivinti žmogų, nes tą jau turi mokėti visi.

Norėjo pati bendruomenė

Bendruomenė pasisako už šiuolaikišką sprendimą dėl medicinos punkto likimo. Pati bendruomenė jau yra subrendusi pasirinkti modernų paslaugos teikimo būdą. Svarbiausia, jog teikiamos paslaugos būtų kokybiškos ir kiekvienam patogiu būdu prieinamos kiekvienam rajono gyventojui. VšĮ Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros direktorė Audronė Rimkevičienė sako, kad tai, kas šiandien yra medicinos punktų aptarnavimo kompetencijoje, palyginus su mobilaus punkto teikiamomis paslaugomis, pastarųjų paslaugos žymiai kokybiškesnės ir žmogui tikrai patogesnės.

Kunionių bendruomenė yra patenkinta sprendimu ir išsakė  tik vienintelį prašymą – iš anksto žinoti  grafiką, kada mobilioji pagalba atvyks į miestelį pastoviam patikrinimui. Visus kitus kartus automobilis vyks pas gyventojus tiesiogiai. Kiek kartų ir kurie rajono gyventojai bus aplankyti, priklauso nuo poreikio.

Kėdainių rajono savivaldybės valdančiosios koalicijos Tarybos narys, Sveikatos ir socialinių reikalų komiteto pirmininkas Alfredas Hofmanas paragino pasitikėti šiuolaikinėmis paslaugomis ir drąsiau jas rinktis.

Pirmieji jau išbandė pelėdnagiškiai

Pelėdnagių ambulatorija buvo pirmoji, išbandžiusi šią naujovę. Į pirmąją kelionę iš šios ambulatorijos mobilus medicinos punktas išvyko praėjusių metų lapkričio viduryje ir aplankė Pelėdnagių ambulatorijos teritorijoje gyvenančius pacientus.

Per dieną buvo aplankyta 17 pacientų, gyvenančių minėtoje teritorijoje. Kaip pasakojo Pelėdnagių ambulatorijos vyriausioji slaugos specialistė Svetlana Janeliūnienė, pirmiausia, mobiliu medicinos punktu buvo vykstama pas tuos pacientus, kurie ambulatorijoje lankėsi prieš 5, 7 ar net 10 metų. Tai buvo daugiausia vyresnio amžiaus žmonės, kuriems sudėtinga nuvykti į artimiausią medicinos punktą.

Aplankyti gyventojai džiaugėsi mobilaus medicinos punkto paslauga, ne vienas minėjo, kad nesinaudoja nei Beinaičių, nei Nociūnų medicinos punktų paslaugomis, nes iki jų neturi galimybės nuvykti. Teikiant mobilias gydymo paslaugas, labai svarbus bendradarbiavimas su seniūnijos socialiniais darbuotojais.

Investicijos – minimalios

Kaip rodo pusės metų patirtis, geriausiai mobilias medicinos punkto paslaugas teikti dviems medikams, kurių vienas bendrauja su pacientu, o kitas fiksuoja nusiskudimus ar aprašo teikiamas paslaugas, be to, vienam slaugytojui važinėti po atokius kaimus gali būti nedrąsu, gal ir nelabai saugu. S. Janeliūnienė pastebėjo, kad didžiausia problema kaimuose – palaidi šunys. Apie sekantį apsilankymą pas gyventojus bus pranešta jiems paskambinus telefonu, o jei nepavyks susisiekti, tiesiog užsukant į jų namus.

Praneš iš anksto

Pagal mėnesiui sustatytą grafiką, mobilus medicinos punktas aplanko numatytos ambulatorijos ir medicinos punkto teritorijoje gyvenančius pacientus. Pacientams slaugytojos paskambina ir praneša, kurią dieną atvažiuos, kad šis, jeigu jam reikia paimti kraujo tyrimus, būtų nevalgęs ir nekiltų jokių problemų. Šiuo metu jau yra aplankyti visų ambulatorijų bei medicinos punktų teritorijoje gyvenantys žmonės, kuriems minėtas gydymo įstaigas sunku savarankiškai pasiekti.

Kėdainių rajone veikia 9 ambulatorijos: Akademijos, Dotnuvos, Gudžiūnų, Josvainių, Krakių, Lančiūnavos, Pelėdnagių, Pernaravos ir Šėtos. Visos įstaigos dirba darbo dienomis nuo 8:00 iki 15:00 valandos.