Kėdainietė – naujos profesijos atstovė: I.Ulinskienei vienai pirmųjų Lietuvoje suteiktas tarptautinis ICC koučingo sertifikatas

6 m. ago admin 0

Kėdainietė Indrė Ulinskienė viena pirmųjų mūsų šalyje sulaukė tarptautinio pripažinimo – jai suteiktas Tarptautinės koučingo bendruomenės (angl. International Coaching Community – ICC) koučingo specialistės sertifikatas.

Koučingas, lietuviškai vadinamas ugdomuoju vadovavimu, dar nauja profesija Lietuvoje. Tai – konsultavimo būdas, kuomet koučeris klausimų pagalba padeda klientui išsiaiškinti, ko jis nori, kaip pasiekti savo tikslų, įgyvendinti svajones ir eiti tuo keliu, kuriuo klientas nori eiti.

Žingeidi kėdainietė iškart pastebėjo, kai daugiau kaip prieš metus Lietuvoje mokymus pradėjo rengti Tarptautinė koučingo bendruomenė ICC. Ji ėmė gilintis į koučingo metodus ir ne tik sėkmingai baigė kursus, bet ir atliko daug savarankiško darbo bei tapo viena pirmųjų lietuvių, įgijusi tarptautinį ICC koučerės sertifikatą. Tai leidžia Indrei profesionaliai konsultuoti koučingo klientus.

Koučingo konsultavimo būdas skiriasi nuo psichologinio ar verslo konsultavimo, nes šiais atvejais klientas užduoda klausimus, o specialistas – atsakymus. Koučinge yra atvirkščiai – koučeris užduoda klausimus, o klientas turi visus reikiamus atsakymus ir profesionalių klausimų pagalba juos atranda.

Su kėdainiete I. Ulinskiene kalbamės apie Lietuvoje dar naujos profesijos – koučingo – atradimus.

Kokie yra pagrindiniai koučingo principai?

Pagrindinis koučingo principas: padėti žmogui keistis taip, kaip nori jis pats.

Koučingas ne moko, o padeda mokytis.

Koučingo klausimai skatina mąstymą, stiprina atsakomybės jausmą, suteikia galimybę augti, plėsti akiratį ir išgirsti save, klientas gali iš šalies pažiūrėti į esamą situaciją ir praplėsti geriausio pasirinkimo priėmimo ribas.

Klientas keičiasi savo tempu, koučeris jo neskubina, klientas daro taip gerai, kaip tuo metu gali.

Koučingas remiasi pasitikėjimo principu, tarp koučerio ir kliento vyrauja lygiavertė partnerystė. Koučingo specialistui būdingas: aktyvus klausymasis, domėjimasis klientu, pokalbis apie tai, kas svarbu klientui, neprimetant savo turinio, nevertinant kliento, nesmerkiant jo ir nekritikuojant.

Koučingo pradžia siejama su  sportu, kai 1974 metais pasirodė Timothy Gallwey knyga  „Vidinis teniso žaidimas“. Autorius buvo teniso treneris, tačiau koučingo idėją – padėti žmogui pasiekti geriausių rezultatų – iš sporto jis pritaikė universaliai ir tai aprašė knygoje.

Kokiems žmonėms gali būti naudingas koučingas?

Koučingas yra skirtas visiems, norintiems gyvenime pasiekti daugiau, pamatyti esamą situaciją kitu kampu, produktyviau dirbti, subalansuoti savo gyvenimą, išsigryninti vertybes ir tikslus, sustiprinti pasitikėjimą savimi, išsilaisvinti, atrasti savyje naujų jėgų ir potencialo.

Koučingas remiasi klausimais. Kokie tai klausimai?

Veiksmingiausi yra laiku ir vietoje užduoti klausimai, jie skatina mąstymą, motyvuoja, padeda atrasti tinkamiausią išeitį ar sprendimą, skatina veikti ir verčia susimąstyti. Pavyzdžiui: „O kaip aš noriu, kad būtų? Ką man tai duoda? Ką renkuosi dėl to padaryti? Ką padarysiu jau šiandien? Kaip noriu to siekti? Kokie ištekliai man dar reikalingi, o kokius jau turiu? Kaip žinosiu, kad pasiekiau, ko norėjau? O ko noriu vietoje šios problemos?“ ir kt.

Šie klausimai atrodo paprasti, tačiau ar dažnai savo kasdienybėje juos vartojame?

Įdomiausia tai, kad mes visi turime atsakymus, tačiau neretai bėgame nuo jų, nes jie glumina. Žmonės gali pasiekti daug daugiau – tai, apie ką svajoja. Tačiau dažnai viską taip užgniaužiame savyje, kad įtikime tuo, jog mums nepasiseks, bijome ar nemokame. O iš tiesų, manau, mums nedrąsu dėl to, kad nežinome savo galimybių – kiek daug mes iš tikrųjų galime ir turime savyje. Koučingas padeda tai atskleisti.

Jau beveik dešimtmetį dirbate finansų ir personalo valdymo srityse Kėdainių įmonėse. Ar nauji koučingo įgūdžiai padeda tradiciniame darbe?

Čia puikiai veikia koučingo principas: „Darau taip gerai, kaip dabar galiu“. Pastebiu, kad darbe dirbu produktyviau, kokybiškiau suplanuoju ir subalansuoju darbo dieną, į daugelį dalykų žiūriu paprasčiau ir ramiau.

Dar mokydamasi pagal tarptautinę programą įgyvendinau ilgalaikį savęs koučingo projektą, jo dėka įgijau įprotį kokybiškai suplanuoti ir subalansuoti savo darbo dieną. Tai teikia didžiulę naudą tiek darbe, tiek asmeniniame gyvenime.

Nusprendėte rinktis tolesnę specializaciją – gyvenimo koučingą. Kuo jis ypatingas?

ICC „Gyvenimo koučingo“ programą įsisavinę koučeriai gali dar efektyviau dirbti su žmonėmis. Čia mokoma, kaip galingų klausimų pagalba galime padėti žmonėms atrasti gyvenimo pusiausvyrą, valdyti stresines situacijas, tvarkytis su atsakomybės keliama įtampa, priimti sprendimus, būti laimingais, būti geriausiais savo pačių draugais.

Gali atrodyti, kad gyvenimo koučingo mokymai skirti tik darbui su asmeninio pobūdžio klausimais, bet iš tikrųjų jie labai naudingi verslininkams – dažnai jie būna profesionalais savo darbe ir jiems kaip tik trūksta to balanso su asmenine gyvenimo puse.

Kaip vyksta koučerio ir kliento darbas?

Koučingo sesijos – pokalbiai – vyksta pagal kliento iškeltą problemą ar tikslą. Atsižvelgdamas į juos, koučeris užduoda klausimus, skatinančius mąstymą ir naujus patyrimus.

Ką duoda koučingas?

Koučingas lydi žmogų pirmyn, atveria naujus, nepažintus kelius.

Pasitaiko, kad žmogus nežino, ko nori, kaip pasielgti, jam sunku priimti sprendimus. Koučingas padeda visa tai išgryninti, pažinti save, aiškiai įvardinti savo troškimus, tikslus ir tai, kas mus stabdo. Atsiranda drąsos keistis.

Supraskime teisingai, kad koučingo specialistas už mus nežengs tam tikrų žingsnių. Kad vyktų pokyčiai – patys prisiimkime atsakomybę ir darykime.

Ar koučingas padeda kurti geresnį ryšį su artimaisiais?

Taip, visuomenėje yra didelis poreikis koučingo pagalba spręsti būtent santykių problemas.

Kokie klausimai dažniausiai neramina lietuvaičius?

Daug žmonių kamuoja savęs realizacijos, karjeros, pokyčių klausimai – kokia veikla užsiimti, ar aš esu čia kur ir noriu būti, kam aš tai darau ir pan.? Daug suaugusių žmonių turi iš vaikystės atsineštų ribojančių įsitikinimų, kurie trukdo judėti pirmyn. Tai būdinga ne tik mūsų šalies, bet viso pasaulio žmonėms, ir koučingas padeda tai spręsti.

Koks didžiausias atradimas, pradėjus praktikuoti koučingą, buvo jums pačiai?

Turbūt didžiausias atradimas man buvo toks, kad priežastys dažnai slypi visai kitur, nei mes manome.

Taip pat man didžiulis atradimas yra pats koučingas. Todėl noriu kuo daugiau žmonių supažindinti su koučingo teikiama nauda ir galimybėmis.